Ogród zimowy całoroczny — wszystko, co musisz wiedzieć o oranżerii
Ogród zimowy (oranżeria) to nic innego, jak całkowicie przeszklony taras połączony z bryłą domu. Wnętrze ogrodu zimowego może być ogrzewane na wiele sposobów, co czyni je dodatkowym pomieszczeniem do całorocznego relaksu. Ogrody zimowe możemy dowolnie urządzić, w zależności od przeznaczenia pomieszczenia. To idealne miejsce do użytku całorocznego i spędzania czasu z widokiem na okolicę budynku, nawet podczas mroźnej zimy.
Czym jest ogród zimowy?
Ogród zimowy to konstrukcja, która w znacznej części składa się z odpowiednio dobranego szkła (wypełniającego przestrzenie ścian oraz dachu/sufitu) lub rzadziej plexi oraz drewna, metalu lub tworzywa sztucznego (odpowiadających za szkielet takiego obiektu).
Jak sama nazwa wskazuje – służy on do uprawy różnorodnych roślin, a także doskonale sprawdza się jako przestrzeń do spędzania czasu (relaksu, pracy, zabawy itp.)
Określenie „ogród zimowy” bardzo często jest stosowane zamiennie z „oranżerią”. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją pewne różnice pomiędzy tymi przestrzeniami. Pierwszą z nich jest lokalizacja – ogrody zimowe znacznie częściej są dobudowywane do już istniejących budynków, natomiast oranżerie są przeważnie obiektami wolnostojącymi. Drugim aspektem jest ogrzewanie – ogrody mogą posiadać odpowiednie systemy, natomiast oranżerie są ich najczęściej pozbawione.
W zależności od przeznaczenia przestrzeni, a co za tym idzie – również sposobu jej ogrzewania – możemy rozróżnić dwa podstawowe typy zimowych ogrodów. Pierwszą grupę tworzą obiekty przeznaczone do wykorzystywania przez cały rok. Z kolei do drugiej należą tzw. ogrody sezonowe (użytkowane zazwyczaj wiosną oraz latem).
Ogród zimowy całoroczny
Jeśli planujesz wybudować miejsce, które posłuży cały rok, bez względu na pory roku, warto zdecydować się na solidniejsze materiały o zwiększonej zdolności izolacyjnej, zachowujące ciepło w pomieszczeniu przy nieco chłodniejszych warunkach w zimie. Niejednokrotnie osoby budujące ogrody zimowe decydują się na zamontowanie systemów grzewczych, które zimą pozwolą ocieplić miejsce wypoczynku. Mimo że budowa zimowego ogrodu całorocznego w przeciwieństwie do konstrukcji sezonowej może być nieco droższym rozwiązaniem, warto wybrać oranżerię, która posłuży przez cały rok.